Ülke Bazında Bir Araştırma; Saç Ekimi Fiyatları Nelerdir?

Saç kökü transferi operasyonlarının (saç ekimi ameliyatlarının) fiyatlarını etkileyen pek çok faktör olmak ile birlikte  hızla artan arz ve talep; aynı oranda teknolojinin gelişmesi ve buna paralel olarak cerrahların kendilerini bu yönde eğitmesiyle bu alanda pek çok klinik açılmaktadır. Dünya çapında saç ekimi ve saç tedavisi yöntemleri ile ilgili hizmet ve tedavilerin yapılması, saç ekimde tercih edilen saç kökleri lokal anestezi altında özel uçlu mikro motorlar ile tek tek alınarak saçsız alanlara, doğal saç çıkış açısı ve yönü dikkate alınarak yerleştirilmesi yöntemi olan Foliküler Unite Ekstraksiyonu yani FUE’nin oldukça geniş bir ilgi odağı haline gelmesinin doğal sonucu olarak rekabet ortamını artırmış ve fiyatlarda azımsanmayacak bir düşüş yaşanmıştır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus saç kökü transferi yapacak olan doktorun plastik cerrahi kökeninden gelmesi ve deneyime sahip bir ekip ile başarılı bir operasyon sonucunu elde etmenizi sağlamasıdır. Saçsız alana sahip hastalar açısından saç ekimi fiyatlarını avantaja çeviren ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Ardından sırasıyla Dominik Cumhuriyeti, Hindistan, Meksika, İsveç,  Yunanistan ve Tayland ülkeleri en yoğun talep alan ve saç ekimi fiyat politikasında en uygun rakamları veren ülkelerdendir.

Dünyada ucuz saç nakli ameliyatları hizmeti sunan Ülkeler

  • Hindistan                                      79%
  • Dominik Cumhuriyetleri        69%
  • Turkiye                                           80%
  • Meksika                                          79%
  • İsveç                                                 74%
  • Kosta Rika                                     62%
  • Yunanistan                                    77%
  • Tayland                                           80%
  • Slovenya                                         76%
  • Filipinler                                        78%

Saç Dökülmesi Erkeklerde Neden Daha Yoğun Görülür?
Saç ekimi kalıcı bir yöntemdir. Erkeklik hormunu olan testosteronun DHT’ ye dönüşmesi 5 alfa redüktaz enzimiyle oluşmaktadır. DHT hormonu yani dihidrotestosteron, büyük oranda testosteronun çevre dokularda 5- Alfaredüktaz enzimi aracılığı ile dönüşümünden oluşur. Testosteronun birçok doku ve organda etkili olabilmesi için, tip-1 5-Alfa Redüktaz ve tip-2 5-Alfa Redüktaz iki enzimin DHT hormonuna dönüşmesi gerekmektedir. Erkek metabolizmasındaki görevleri bir ömür boyunca süren DHT’nin bu hormonlara genetik olarak duyarlı kişilerde, ergenlik sonrası dönemden itibaren başlayabilen ve öncelikle alın bölgesindeki saçların dökülmesi ile saç çizgisinin geriye çekilmesi ve tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan androgenetik alopesi gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
DHT, saç kökünde hücrelerde hasar oluşturur. Kalite kaybına neden olarak saç dökülmesine sebebiyet verir.

Saç ekimini kimler yaptırabilir ? Kimler saç ektirebilir?
Ciddi kronik rahatsızlığı (Kalp damar, böbrek hastalıkları, kontrolsüz diyabet, hemofili gibi kanama, pıhtılaşma bozuklukları…) olmayan, saç alınacak sahada ekim için yeterli saçı bulunan, ekim yapılacak sahada herhangi bir deri rahatsızlığı bulunmayan erişkinler saç ektirebilir.
Saç ekimi ameliyatı genel olarak erkek tipi kellik (androgenetik alopesi) yaşayan herkese yapılabilir. Bu konuda kesin bir yaş ve cinsiyet sınırlaması bulunmamaktadır.

 

Comments are closed.