Türkiye Burun Estetiğinde Dünya Birincisi

TürkiyeBurunEstetiğindeDünyaBirincisi

Anket sonuçlarına göre geçtiğimiz yıl, 2014’te, dünyada 20 milyonun üzerinde estetik cerrahi operasyon geliştirildiğini belirten Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği ISAPS, dünya genelinde en fazla yaptırılan estetik ameliyatının göz kapağı cerrahi operasyonu olduğu ifade ederken, Türkiye’de ilk sırada yer alan uygulama burun estetiğidir.

ISAPS anket verilerine göre, estetik operasyonlarda kadın ile erkek oranı incelendiğinde kadınların %86’sı, erkeklerin ise %34’ü estetik uygulamalarına başvuruyor. Erkeklerin de estetik cerrahi uygulamalarına duyduğu ihtiyaç giderek artsa da kadınlar 6 kat daha çok başvuruda bulunuyorlar. Protez aracılığıyla meme büyütme, liposuction, karın germe,  göz kapağı estetiği ve yağ enjeksiyonu kadınlar tarafından en çok rağbet gören estetik cerrahi operasyonlar sıralamasında yerini alıyor. Erkeklerde ise burun estetiği, göz kapağı estetiği, liposuction ile yağ alma uygulaması, puberte sırasında erkek çocuklarda %60 ile %70 oranında meme bezi büyümesiyle oluşan jinekomasti tedavisiyle meme küçültme ameliyatı.

İRANLI KADINLAR İÇİN BURUN ESTETİĞİ BİR PRESTİJ KAYNAĞI
İranlı kadınlar burun estetiğine oldukça önem veriyorlar Adeta bir prestij kaynağı olan burun estetiği ameliyatlarının ardından aylarca burunlarında bandaj ile geziyorlar. Estetik cerrahi operasyonlar konusunda teknolojiyi takip etme noktasında İran Türkiye’yi 20 yıl geriden takip ediyor. Bu nedenle Türkiye ekonomisinde sağlık turizmi konusu, oldukça önemli bir yer teşkil ediyor.

Comments are closed.