Saçsız Alan Nedir?

Saçlı alana sahip insanlarda meydana gelen saç kaybı veya saç azalmalmasına
verilen addır. Genellikle başımızın üst kısmında olmakla beraber başımızın
yan bölümlerindede ara ara görülür.Günümüzde özellikle erkeklerin en büyük
problemlerinden olan kellik çaresi olan bir hastalıktır. Bilimsel olarak
daha önce defalarca kez kendini ispatlamış yöntemlerle tedavisi mümkündür.

Saçsız Alanın Farkındalığı ve Kozmetik Estetikte Yer Alışının Tarihi Süreci 

hair copySaçsız alan konusunda gerçekleştirilen ilk araştırmalar yaklaşık dört bin (4000) yıl önce Mısır’ da yapılmıştır. Estetik konusunda önemli eserlerin sahibi Antik Yunan Filazofu Aristoteles tarafından erkeklerde genetik yapıya bağlı yaşanan saç dökülmesi konusu tanımlanarak, saç kökü dökülmesi sorununun kaynağının cinsiyete bağlı olduğuna dikkat çekmiştir.
İnsan vücudundaki estetik kaygının giderilmesinde en önemli unsurlardan biri de saçsız alana sahip olmaktır. Kişiler arası karşılıklı iletişim kurarken ilk dikkati çeken alanların başında yer alan alın bölgesindeki saçsız bölge ile ilgili memnuniyetsiz olduğunu ifade eden Julius Caesar’ ın defne yapraklarını kel alanını saklamak için kullandığını ya da en eski tıbbi belge olarak kabul gören Ebers papürüsünde saçsızlığa karşı üretilen formüllerin Eski Mısır Kraliçesi Kleopatra tarafından uygulandığını kanıtlayan pek çok makaleye rastlanmıştır.

Saç kökü nakli ile ilgili ilk çalışmayı denek hayvanları üzerinde uygulayan ilk cerrah Baromia ardından 1800’lerin başlarında Alman bilim adamı Diffenbach kendi cildi üzerinde nakil çalışmaları yapmıştır. 1900’lerin ortasında erkek tipi saç dökülmesi kavramını ortaya koyan Hamilton, genetik faktörlerin etkili olduğunu gözlemlemiştir. Ülkemizde Abdülhamit döneminde saç dökülmesi konusunda ilk akademik çalışmalar başlamıştır.


Graft Transferi Teknikleri

Günümüz dünyasında kozmetik estetik uygulamalar alanında oldukça baskın şekilde yerini alan kök transferi işleminde, çeşitli yöntemler kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Saçsız alandan memnun olmayan kişi, konusunda uzman doktorlara danışarak, yapılan muayene ve analiz işlemlerinden sonra saç tipine, saç derisine ve saç kökü alanına (donör) uygun olarak saç ekim yöntemi belirllenmesini sağlar. Her saçsız alan için yapılacak transplantasyon uygulama tekniği kişinin ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Herkese aynı teknik uygunlanmamalıdır. Saçsız alanı kapatmak için geliştirilen yöntemler günümüz teknolojisinde hızlı gelişme kat etmiştir. Donör alanından şerit şeklinde alınan parçadaki kaliteli ve kalitesiz tüm kılların ekilme uygulaması Foliküler Ünite Nakli (FUT), enseden çıkarılan saç kökleri özel besleyici bir solisyonda bekletilerek transplantasyon işlemi Fast Forward FUE Yöntemi, Avrupa’da Punch Hair Matic, ABD ve Japonya’da NeoGraft olarak bilinen saç kökü nakil işlemi, İmplanter Kalemi sistemi ise; DHI yönteminde alınan saç kökleri 1’li,2’li, 3’lü olarak ayrıma tabi tutularak Implanter’a yerleştirilebilecek şekilde etrafındaki doku temizlenir. Temizlenen saç kökleri 0.6, 0.7, 0.8 ve 1 mm’lik kalemlere yerleştirilerek doğrudan ekilecek bölgeye yerleştirilme yöntemidir.

Saç Kökü Nakli Cerrahi İşlemleri Arasındaki Farklar 

hair-transplantation-vector-image-illustration-55253149Saç nakli transplantasyonunun günümüzde en yaygın iki farklı uygulama; FUT yöntemi ve FUE tekniğidir. Şerit yöntemi olarak da bilinen FUT yönteminde cerrahi müdahale gerekir. Türkiye’de yaygın olark kullanılan teknik FUT yöntemidir. İki kulak arasındaki saçlı deriden ince bir şerit halinde on beş yirmi cm uzunluğunda ve 2cm genişliğinde bisturi sayesinde alınıp özel bir mikroskopla teker teker garftler ayrıldıktan sonra saçsız deriye yerleştirilir.
Fue tekniğinde ise saç derisi kesilmez. FUE’de 0.6-07 mm lik özel aletlerle cilt kesilmeden tekli ya da çift kök alınır ve ekim yapılacak alana nakil edilir. FUT yöntemindeki gibi belirgin bir iz kalmamakla birlikte bisturi aracıyla deri kesimi yapıldığı için Fut yönteminde kesi alanında iz kalır. Fut yönteminde alınan saçlarda ayrıştırma sırasında kayıp yaşanma olsaılığı varken Fue yöntemiyle alınan saçların hepsi ekilebilir.
Fut yönteminde ameliyatlı işlem gerçekleştirildiğinden dolayı his kaybı yaşanarak, iyileşme süresi on beş ile yirmi gün olabilir. Fue yönteminde iyileşme süreci daha kısa sürelidir; ortalama yedi gündür.

Günümüzde Türkiye’de en sık kullanılan modern teknik Fue yöntemidir.

Comments are closed.