Mayıs 2016 / Quality Magazin / Başarılı Bir Yüz Gençleştirme Ameliyatının Dört Temel Faktörü

Quality of Magazine_Mayıs 2016_syf 165_

Yüz gençleştirme ameliyatında yüzün yerçekimi etkisi ile sarkmış yumuşak dokuları serbestleştirilir ve dikişler ile orijinal yerlerine tespit edilir. Bununla beraber gevşemiş olan deri fazlalıkları çıkartılır. Başarılı bir yüz gençleştirme operasyonu sonrası ciltteki yaşlanma etkileri giderilecek ancak kişi hiç bir estetik operasyon geçirmemiş gibi doğal estetik ve genç görünecektir.

Cerrahın estetik görüşünün önemi
Yüz gençleştirme ameliyatlarında başarılı bir sonuç elde etmek için hastanın mevcut deformansyonlarının doğru değerlendirmesi ve bu kusurların giderilmesine yönelik kişiye uygun girişimlerin planlaması çok önemli bir aşamadır. Örneğin düşük göz kapakları için başvuran bir kişide göz kapağı estetiği ya da endoskopik kaş kaldırma ameliyatlarında hangisinin uygulanması gerektiğine karar verilmesi ya da göz altı torbaları / çukurlukları olan bir hastada alt göz kapağı ameliyatı mı yoksa yağ enjeksiyonu mu yapılacağının belirlenmesi gibi.

Mimiklerin ve yüz ifadesinin korunduğu doğal sonuçlar

Yüz gençleştirme ameliyatlarında temel prensip yıllar içinde yerçekimi etkisiyle sarkmış cilt ve cilt altı dokularının orijinal yerlerine alınması ve sarkıklığa sebebiyet veren dokuların cerrahi yöntemle çıkarılmasıdır. Günümüzde plastik cerrahi ameliyatlarında en önem verdiğimiz konu sonuçların doğal olması ve kişinin estetik ameliyat geçirdiğinin başkaları tarafından anlaşılmamasıdır.

Kişiye Özel Kombine Yöntemler
Yaşlanma etkileri her kişide farklı şekilde görüldüğü gibi bu etkilerin giderilmesi için uygulanacak yöntemler de kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle ciltteki deformasyonun iyi analiz edilip gerekli girişimlerin önerilmesi başarılı bir yüz gençleştirme operasyonu için önemlidir.
Örneğin boyun germe operasyonu için başvuruan bir hastada boynundaki deformasyonun yanı sıra eğer kaşlarda ve göz çevresinde de deformasyon mevcut ise sadece boyun germe ameliuatı ile başarılı bir sonuç elde etmek mümkün değildir.
Bu nedenle yüz gençleştirme genellikle birkaç operasyonun aynı anda kombine edildiği bir ameliyattır.

Comments are closed.