Kalın Derili Burunlarda Burun Estetiği

Kalın derili burunlarda burun estetiği

Burun estetiği ameliyatı sırasında yapılan girişimler genellikle kemik ve kıkırdak dokular üzerinde yapılmaktadır. Deri örtüsünün inceltilmesi yada küçültülmesi ne yazık ki çok mümkün değildir. Bu nedenle kalın deri yapısına bağlı büyük olan burunlarda küçültme ve inceltme girişimleri kısıtlı olmaktadır. Ancak burun köküne ve burun ucuna konacak kıkırdaklarla burunun daha ince görünmesi sağlanabilir. Cerrahın estetik görüşü ve değerlendirmesi önemlidir.

Burunun büyük olmasının nedenleri:

  1. İskeletsel olarak kemik yapısına bağlı genişlik: Bu durumlarda kemiklerin birbirine yaklaştırılması suretiyle burunun daraltılması ve törpüleme yöntemiyle de inceltilmesi mümkündür.
  2. Kıkırdakların fazla gelişmiş olmasına bağlı olarak kemer görüntüsü: Burunun orta bölümünde bir çıkıntı oluşturan kemer tabir edilen kıkırdak dokular çıkartılabilir ve burun sırtında düz bir görünüm elde edilebilir. Kişinin yüz hatlarına bağlı olarak uygun adaylarda doğal görünümden uzaklaşmamak kaydıyla hafif bir oyukluk yapılabilir.
  3. Burun derisinin kalın olmasına bağlı büyüklük: Burun ameliyatı sırasında en az müdahale edilebilen kısım burun derisidir. Deriyi inceltmek, yada yüzey olarak azaltmak gibi bir girişim yapılamamaktadır. Burun delikleri geniş kişilerde kanatların daraltılması şeklinde bir miktar doku çıkartılması söz konusu olabilir. Bu girişim sırasında burun kanatlarının yanakla birleştiği noktada çok ince bir kesi yapılmaktadır. Bu kesi kıvrım içinde kalması nedeniyle bu kesi görünmemektedir.

Bu nedenle burun kemik ve kıkırdak yapısı ortalama ölçülerde olan ve büyüklüğün sebebi, burun derisinin kalın olmasına bağlı olduğu durumlarda küçültme girişimleri sınırlı olmaktadır.

Kalın Derili Burunlarda Cerrahın Değerlendirmesinin Önemi

Kalın derili bir buruna sahip kişilerde, ameliyat sırasında burunu dengelemeye yönelik girişimler uygulanmaktadır. Burun köküne ve burun ucuna eklenen kıkırdaklar burunun daha ince görünmesini sağlamaktadır.  Bununla beraber operasyon sonrası beklentilerin çok yüksek olmaması gerekmektedir. Kalın derili kişilerde çok ince bir burun yapısı elde etmek mümkün olamayacaktır. Cerrahın ameliyat sonrası sonuçların ne şekilde olacağını hastasına ayrıntılı olarak anlatması ve simulasyon programıyla göstermesi karar verme sürecinde önemlidir.

 

 

Comments are closed.