Göğüs Büyütme Operasyonu

Dünyada ve Türkiye’de en popüler estetik operasyonlardan biri göğüs büyütme ameliyatıdır. ASAPS (American Society of Plastic Surgery) verilerine göre; ortalama 380 bin kişi silikon ile meme büyütme operasyonunu her yıl ABD’ de olmaktadır.
Meme dokusu 18 yaşa dek tamamlanır. Ergenlik döneminde meme dokularının gelişimi eşit olmadığı veya doğuştan ya da edinsel nedenlerle meme asimetrisinde bozukluk olan kişilerde psikolojik bozukluğa neden olduğu görülmüştür. Bu tip durumlarda önce psikolojik telkin önderliğinde meme ameliyatı yapılabilmektedir. Meme kanseri sonrasında da meme rekonstrüksiyonu operasyonu yapılabilmektedir. Meme silikonunun kanser yaptığına dair günümüzde hiçbir bilimsel kanıt yoktur, aksine meme silikonları yıllardır milyonlarca insanda kullanılmaktadır ve bugüne kadar silikon meme ameliyatı nedeniyle herhangibir meme kanseri vakası bildirilmemiştir.

Meme operasyonları, en başarılı sonuçların alındığı plastik cerrahi operasyonlarından birisidir. Silikon implantı (silikon protez) meme dokusu altında oluşturulan boşluğa yerleştirilerek göğsün hacminin ve şeklinin daha büyük ve daha estetik hale getirilmesi meme büyütme ameliyatıdır. Meme derisinin gevşemesi ve meme ucunun sarkması gibi durumlarda meme büyütme ameliyatı ile birlikte meme dikleştirme operasyonu kombine yapılabilmektedir. Meme büyütme (mammoplastisi) operasyonlarında kullanılacak olan silikonları belirlerken uygulama yapılacak kişinin meme ve göğüs yapısı, boyu, kilosu ve beden ölçüleri dikkate alınmaktadır. Operasyon öncesinde meme ameliyatına kişinin neden ihtiyacı olduğu tespit edilir; kişinin ihtiyacı belirlendikten sonra kişinin meme protezi büyüklüğüne ve protezin boyutu ve çeşidi belirlenir.

Dünyada gittikçe artan oranda yağ ile meme büyütme ameliyatları yapılmaktadır. Bir miktar meme hacmi olan ve hafif bir hacim artışı istenilen kişiler için yağ enjeksiyonu uygundur.

Bu işlem sadece meme büyütme operasyonu için değil aynı zamanda kanser nedeniyle memesini kaybeden hastalar için de iyi bir rekonstrüksiyon seçeneği durumuna gelmektedir. Transfer edilen yağların bir kısmı eriyerek kaybolacaktır. Bu nedenle etkin ve kalıcı bir sonuç için yağ enjeksiyonu işleminin 2 veya 3 kez uygulanması gerekebilir.

Ameliyat sonrası
• Hasta 2-4 saat takip sonrası eve gönderilebilir.
• Ev içi yürüyüşlere ilk gün başlanabilir.
• İşe dönüş için 5-7 gün beklenmelidir.
• Ağır egzersiz ve cinsel ilişki için 3 haftalık iyileşme dönemi tamamlanmalıdır.
• Dikişler 12-14. günde alınır.
• Ameliyattan sonra bikini veya sutyenin içinde kalan bu keşi bölgesinde fark edilebilir bir iz kalabilir ancak 6-12 ay boyunca gittikçe izler soluklaşır ve daha az belirgin hale gelir.
• 4-6 hafta süre ile memeler güneşten korunmalı ve azami özen gösterilmelidir.

Meme Büyütme Operasyonları

  • Hamilelik sonrası veya aşırı kilo kaybı ardından boyutu küçülen göğsün meme boyutunu düzeltmek için,
  • Doğumdan kaynaklanan meme defektleri ve asimetri deformasyonlarını düzeltmek için,
  • Estetik amaçlı meme boyutundan ve hacminden memnun olmayan kadınlara

 

Comments are closed.