Botoksla Terleme Tedavisi

Terleme, ortamın sıcaklığına, stres yada psikolojik faktörlere bağlı olarak artan vücut ısısını dengede tutmak üzere ortaya çıkan bir tepkimedir. Vücudumuz saç derisinden ayak tabanlarına kadar her yerinden terler ancak koltukaltları, yüz, eller ve ayaklarda ter bezlerinin daha yoğun olması nedeniyle bu bölgelerde terleme daha fazla olur. Aşırı terleme hiperhidroz ise aslında yine doğal bir olay olmakla birlikte sosyal hayatı olumsuz etkilemektedir.
Hiperhidroz (aşırı terleme) tedavisinde en etkin ve en kolay yöntemlerden biri botoks enjeksiyonudur. Özellikle yüz, koltukaltı ve avuç içi bölgelerinde tek seans ile terleme tamamen kaybolur. Uygulamanın etki süresi 6-8 aydır.
Botoks işlemi 15 dakikada uygulanmaktadır, genellikle anestezi uygulama ihtiyacı olmamakla birlikte lokal anestezi altında da yapılabilir. Tedavinin yan etkisi yoktur. Botoks işlemi yapıldıktan sonra 4-7 gün içinde terlemede yavaşlama olur. İşlemden on gün sonra terleme tamamen azalır. Hasta için oldukça konforlu bir işlemdir.
Hasta uygulama yapılan yerler dışında da terleyeceği için sağlık yönünden bir sorun teşkil etmemektedir.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.