Botoks Zararlı Mıdır?

Botox botilinum, Clostridium botilinum adlı bir bakterinin ürettiği bir toksindir. Botoks kaslara enjekte edildiğinde; sinirlerden kaslara giden iletiyi geçici olarak durdurmaktadır. Böylece enjekte edildiği bölgedeki kasların hareketleri engellenerek bu kasların hareketleri sonucu oluşan kırışıklıklar kaybolmaktadır.

Botoks denildiğinde toplumda popüler olan inanış, botoksun yüzdeki mimikleri dondurduğu ve doğal bir olmayan bir görünüm yarattığı olsa da 20 yılı aşkın süredir dünyanın her yerinde en etkin kullanılan medikal estetik tedavilerden biridir botoks.

Konusunda uzman bir hekim tarafından uygulandığında botoksun hiçbir yan etkisi yoktur. 

Ancak deneyimsiz kişiler tarafından yapılan işlemler sonucunda kaşların gereğinden fazla kalkık olması, doğal olmayan bir görünüm oluşması olasıdır.

Ayrıca botoks kasa yapılan bir enjeksiyondur. Cildin hemen altına deri içine yapılan uygulamalarda yapılan işlemin hiçbir etkisi olmayacaktır.

İdeal olan botoksun 4-6 aylık aralıklarla uygulanmasıdır. 

Botoks enjeksiyonunun etkisi vücutta hiçbir kalıntı bırakmaksızın 6-8 ay içinde tamamen geçmektedir. Bu durumda botoks tedavisinin, estetik ve genç görünmek için 4-6 aylık aralıklarla yıllarca uygulanmasında sakınca yoktur.

http://www.cosmed-clinic.com/lazer5botoks.htm

 

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.