Botoks ve Dolgu Uygulamalarında Uzman Dokunuş

botoks

45 – 59 yaş arası Dünya Sağlık Örgütüne göre orta yaş olarak kabul edilirken teknolojinin sağlıktaki gelişimleri, sağlıklı beslenme ve egzersiz konularındaki toplum bilincinin artmasıyla modern hayatta orta yaş sınırı 50 ile 70 yaş arası olarak algılanır. Yaşın ilerlemesinin fiziğe yansıması kişinin yaşam kalitesine göre değişiklik gösterir. Bazı kişilerin yaşlarını tahmin etmekte zorlanırken bazılarının yaşından büyük göstermesi pekçok etmene bağladır. Cilt dokusu da kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Cildin koruyucu tabakası yani üstteki tabaka (epidermis) vücudun su ve ısı kaybını kontrol  alarak  vücudun su ve ısı kaybını kontrol eder.  Ayda bir kez tekrarlayan üst derideki (epidermis) yaşlı hücrelerin zamanla ölüp dökülerek yerine daha aşağıdan gelen genç hücreler geçer, yaşın ilerlemesiyle birlikte bu döngü yavaşlar. Eski hücreler yenilenmez ve atılamaz, cilt daha pürüzlü ve nemsiz bir hal alır.

Hyalüronik asit, kollajen ve  elastin liflerinden oluşan daha alt tabaka cildin sıkı, gergin ve elastik olmasını sağlar. Yaşlanmayla  birlikte kollajen ve elastik lifler azalır ve yapısı bozulur.Yüz hareketleri de çizgi ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. Cilt sarkar, incelir kırışıklıklar ve çizgiler oluşur.

Cilt altı yağ dokusu ise daha alt tabakada yer alır. Cilt dolgunluğunun kaybolması zaman içerisinde yağ dokudaki azalmadan kaynaklanır. Yaşlanan  ciltte  incelme, renk değişiklikleri, kırışıklıklar, sarkmalar,kılcal damarlarda, deri tümörleri,   artış,  kuruluk ve donuk görünüm izlenir.

İki tip çizgi bulunur;
İç yaşlanma; Ebeveynlerden geçen Dna kodlarına bağlı kalıtımsal genetik faktörlere bağlıyken normal yaşlanma sürecini hızlandıran çevresel etmenler dış yaşlanmayı etkiler. Yer çekimi, sağlıksız ve dengesiz beslenme, genellikle B2 ve C vitamini eksikliği, egzersiz yapmama, uykusuzluk, stres, aktif ve pasif sigara içimi, Flor, alkol ve madde bağımlılığı, kozmetik ürünlerin yanlış seçimi, güneş hasarı, solaryum, aşırı makyaj nedeniyle cilt kuruluğu, metobolik ve sistemik hastalıklar, hormonal bozukluklar,  dış yaşlanmayı çevresel faktörler nedeniyle tetikleyen temel unsurlardır.

Doğal Yöntemler ile cilt dokusunun yaşlanmasına geciktirmek mümkün. 
elmaHangi Vitaminler Cildin Yenilenmesinde Etkilidir?

C vitamini; Serbest radikallerle savaşan C vitamini kolajen sentezini artırarak cilde nem sağlar, kolejen oluşumu için önemlidir. Ürün içerikli yüzeysel kullanıldığında cildin pigment ve yaşlılık lekelerinin rengini açar.

E vitamini; Stresin neden olduğu kırışıklıklar için etkilidir. Antioksidan etkisi sayesinde cildin nem tutma kabiliyetini artırarak  yumuşaklığını sağlar. Foto yaşlanma ve UV sonrası ciltteki hasarın önlemesinde etkilidir.

B3 ve B9 vitaminleri; Cildin nem tutma kabiliyetini korur. Yağ tabakasını oluşturarak kırışıklık önlemede oldukça etkilidir. Hücre bölünmesi koruyucu özelliği ile B9 vitamini hücre yenileme özelliğini harekete geçirir.

A vitaminleri; Atrofik olgun ciltlerde sertleşme etkisini yumuşatarak cildin mukus zarlarını korur. Elastikiyetini kaybetmiş cilt dokusunu kuvvetlendirir. Kırışık veya güneş UV hasarından oluşabilecek cilt sorunları için cilde doğrudan uygulanarak cildin doğal kolejen üretimini destekler.

 Kozmetik Uygulamalarda Cilt Yenileme Tedavilerinde Doğallık En Önemli Faktör

Ciltteki kırışıklığın yerine (dermis – epidermis) ve türüne  göre değişik yöntemler uygulanır.  Alın ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar yaşlı bir yüz, kaşlar arasındaki kırışıklıklar ise kızgın bir yüz ifadesi verir.

3-7 gün sonra kırışıklıklar üzerinde etki göstermeye başlayan ve 4- 6 ay arasında etkisi görülen Clostridium Botulinum isimli bakteriden oluşan Botoks uygulamasını yaptırmak için doğru yaş diye bir sınırlama yoktur. Mimik çizgileri bazen yirmili yaşların başında bile sorun oluşturabilmektedir.  ilk rahatsız eden göz kenarı çizgilenmeleri olduğundan 30′ lu yaşlar civarı ihtiyaç başlar; talebe göre 60’lı yaşlar dahil yapılabilinir.

Kozmetik amaçlı uygulanan botilinum toksin enjeksiyonu Botoks uygulamasında kullanılan ilacın FDA onaylı olması dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Isıya oldukça duyarlı olan Botoks üretildiği laboratuvardan kullanıldığı ana kadar sürekli olarak soğuk bir ortamda korunur. 2-4 mililitre steril ve katkı maddesi içermeyen normal serum ile sulandırıldıktan sonra, tedavi edilmek istenen kasların içine çok ince uçlu bir enjektör ile enjekte edilirek yapılan bir prosedürdür.

Botox Uygulama Alanları

•    Alın bölgesi yatay çizgiler,
•    Kaş bölgesi (glabella) dikey oluklar,
•    Göz kenarı bölgeleri (kaz ayağı alanları),
•    Burun bölgesindeki yatay çizgilenmeler,
•    Dudak bölgesindeki ince kırışıklıklar,
•    Dudak köşelerindeki dik çizgilenmeler,
•    Boyun bölgesi uzunlamasına oluşan bantlar

Botoks ve Dolgu Arasındaki  fark nedir? Hangi Uygulama Daha Avantajlıdır?antiage

Yıllar içinde yaşlanan yüz, hem hacim kaybeder, hem de yer çekiminin etkisiyle bazı yapılar yer değiştirir. Bu nedenle cilt dokusunda çökmeler, oluklar, çukurlar ve derin çizgiler oluşur. Dolgu maddelerinin etki mekanizması botokstan tamamen farklıdır. Enjekte edilen yağ, doku kokteyli, kollajen ve hiyaluronik asit gibi maddelerin ciltte oluşan kırışıklıklar altında dolgunluk oluşturmasını sağlar. Daha genç bir görünüm verirler.
Kalıcı ve geçici olarak ikiye ayrılan dolgu maddeleri ciltte oluşan kırışıklıkların doldurulması ve kırışıklıkların düzeltilmesi için uygulanır. İnce mimik çizgilerinden farklı olan bu çizgilerin dokuları kaldırma etkisiyle doldurulması ve kaybolan hacminin geri kazandırılması sağlanır. Hyaluronik asidin cildi canlandırma etkisi sayesinde cilt dokusunda canlanma ve parlaklık oluşur. Uygulandığı dokuda yumuşak ve doğal bir his vermesi ve dokunulduğunda ele gelmemesi de uygulanan dolgu maddesinin kalitesiyle doğru orantılıdır.

 

 

 

Comments are closed.